Jak Polki urządzają przyjęcia urodzinowe dla dzieci?

Polki są przewrażliwione na punkcie dzieci i… kochają celebrować ich urodziny. Co zrobić, żeby nasza pociecha była zadowolona, a takie przyjęcie na długo zagościło w jej pamięci? Pytamy o to Karolinę Zagrodzką – twórczynię bloga House Loves.

Kobiety są wrażliwe na potrzeby i oczekiwania swoich dzieci. I dobrze! Pociechy, zwłaszcza te bardziej wyczulone na gesty płynące z otoczenia, potrzebują bezpiecznych relacji. Dlatego trzeba poświęcać im najwięcej czasu. Rodzice, a już szczególnie mamy, robią to bardzo chętnie. Wzmacniają poczucie wartości swoich szkrabów, zabierają je na różne zajęcia edukacyjne i ponad wszystko kochają organizować kinderbale. Takie przyjęcie to długo wyczekiwane wydarzenie, dlatego warto zadbać o jego niepowtarzalność. Jak zorganizować dziecku wspaniałe urodziny? Rozmawiamy o tym z Karoliną Zagrodzką, autorką House Loves, jednego z największych blogów wnętrzarskich w Polsce.

Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska, Wirtualna Polska: Jak zaplanować przyjęcie urodzinowe dla dziecka? Co w ogóle daje nam planowanie?

Karolina Zagrodzka: Posiadanie planu przede wszystkim otwiera przed nami wiele możliwości. Dzięki właściwej organizacji możemy udekorować salę z pomysłem, a nawet dopasować menu do motywu przewodniego przyjęcia. Jeżeli dysponujemy niewielkim budżetem, ale mamy za to więcej czasu, możemy samemu zrobić urodzinowe dekoracje. Dobry plan ułatwia stworzenie idealnej imprezy. Pozwala np. odpowiednio wcześniej zarezerwować miejsce spotkania. Pamiętajmy jednak, że oprócz lokalizacji, ważna jest również forma urodzinowej zabawy.

Dzięki temu goście bardziej doceniają wkład włożony w przygotowanie przyjęcia.

Od pewnego czasu panuje moda na obdarowywanie gości mini-prezentami, wręczanymi w ramach podziękowania za przybycie. Jeżeli mamy czas, możemy stworzyć takie upominki wspólnie z dzieckiem. W ten sposób nasze pociechy angażują się w organizowanie własnego przyjęcia urodzinowego. Wiedzą, że nic nie pojawia się samo z siebie, a przy okazji jest to dla nich świetna forma edukacyjnej zabawy. Dzieci uwielbiają tworzyć przeróżne dekoracje i zaproszenia, dlatego warto włączyć je w etap przygotowań.

W domu, restauracji czy sali zabaw – gdzie najlepiej urządzić takie przyjęcie?

Tak naprawdę wszystko zależy od naszych możliwości finansowych. Najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście zrobienie urodzin w domu. Jeśli dysponujemy większym budżetem, pomysłów jest nieskończoność. Urządzając przyjęcie trzeba wziąć pod uwagę również wiek dziecka. Młodsze pociechy z reguły wybierają sale zabaw czy trampoliny, starsze natomiast wolą ścianki wspinaczkowe, kręgielnie lub coś, co spodobało im się na urodzinach rówieśników. Można zaproponować dzieciom wspólne robienie pizzy lub sesję portretową z możliwością przebierania się w fantazyjne stroje postaci z bajek. Niektóre firmy organizują nawet kilkugodzinne wyprawy survivalowe. Dzieci uwielbiają wszelkie przygody.

Czy w związku z tym niezapomniane urodziny muszą sporo kosztować?

Wcale nie! Najważniejsze jest to, aby ustalić motyw przewodni oraz kolorystykę. Ostatnio bardzo popularne są urodziny w leśnym klimacie. Można więc postawić na stole ciasteczka w kształcie liści, paluszki przypominające patyki czy tort zdobiony brązowo-zielonymi detalami. Wystrój także można zrobić samemu. Wiele blogerek udostępnia w internecie różnego rodzaju szablony, które służą do samodzielnego przygotowania dekoracji. Wystarczy przystroić pomieszczenie balonami, kupić kolorowe talerzyki i gotowe!

"Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się — ze wszystkich sił — tego, czego pragnie." Paulo Coelho

Jak stworzyć udaną imprezę tematyczną? Czy warto korzystać z pomocy animatorów?

Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, to czemu nie. Bywa, że chcemy zorganizować dzieciom niestandardowe atrakcje, np. malowanie buziek. Albo w trakcie urodzin trzeba zaopiekować się dużą grupą dzieci (niekiedy kilkunastoosobową), a nie każdy rodzic ma w sobie instynkt przywódcy. Wtedy bardzo przydaje się wsparcie osoby z zewnątrz. Warto z tego skorzystać.

A jakie są najpopularniejsze motywy i trendy kolorystyczne?

W pracy nieustannie śledzę zmieniające się tendencje dekoracyjne. Co wynika z moich obserwacji? Teraz trendem jest to, aby znaleźć taki motyw, którego jeszcze nie odkryto. Nie znaczy to jednak, że nie powielamy tego, co aktualnie nam się podoba. Obecnie mamy modę na zwierzęta leśne, np. liski, sarenki czy szopy, przedstawione w bajkowy sposób. Tego typu motyw można połączyć z barwami zieleni, brązów i naturalnymi materiałami. Wśród dziewczynek najpopularniejsze są misie – typowy róż przełamujemy jednak pomarańczą i złotem. Dzięki temu kolorystyka jest bardziej urozmaicona i łatwiej dobrać urodzinowe akcesoria. Z kolei dla chłopców wybieramy brązowe misie, łącząc je z bielą, błękitem, a także motywem nieba i lasu.

Czyli odchodzimy od sztampowego "różu" lub "błękitu" i idziemy w stronę zestawiania większej ilości kolorów?

Ta różnorodność kolorystyczna sprawia, że dekoracje są bardziej gustowne. Nie koncentrujmy się zatem tylko na jednym kolorze, lecz kilku zestawieniach. Jeżeli np. wybieramy motyw jednorożca albo syreny, nie wykorzystujemy wyłącznie lazuru – dodajemy błękit, róż i fiolet. Miksowanie barw sprawia, że łatwiej stworzyć motyw przewodni i ustalić menu (przystawki, tort, babeczki). Jeśli zależy nam na estetyce, idźmy na kompromis. Nie sięgajmy wyłącznie po gotowe dekoracje, np. talerzyki z Elsą czy Spider-Manem. Chodzi o to, by motywem przewodnim była kolorystyka zaczerpnięta z ulubionej bajki dziecka, nie zaś konkretna kreskówka.

W pani przypadku takie rozwiązanie również się sprawdza?

Kiedyś moja córka stwierdziła, że chce mieć przyjęcie urodzinowe w sali kulkowej z motywem "Krainy Lodu". Zależało mi na tym, aby spełnić to marzenie. Nie chciałam jednak, by każdy talerzyk i każda słomka były "opieczętowane" postaciami z tej bajki. Jak to rozwiązałam? Zamówiłam przepiękny tort lodowy z masą cukrową z wizerunkiem Elsy (u nas torty lodowe lub babeczkowe najlepiej się sprawdzają). Ścienną dekorację stanowiły białe pompony z tiulu, wyglądające jak śnieżynki. Jeśli chodzi o jednorazowe naczynia, zdecydowałam się na niebieskie talerzyki i białe kubeczki. Dzieci były zachwycone!

W momencie, gdy animator przejmuje opiekę nad dziećmi, rodzice w dalszym ciągu są uczestnikami zabawy czy już tylko klientami?

Wszystko zależy od wieku dziecka. W przypadku urodzin dla młodszych pociech, z reguły zapewnia się rodzicom kącik z kawą i herbatą. Mogą oni wtedy porozmawiać, odetchnąć, a jednocześnie mają oko na swoje szkraby. Jeśli chodzi o dzieci w wieku szkolnym, raczej nie praktykuje się tego, by rodzice zostawali na przyjęciu. Gdy urodziny odbywają się np. w sali trampolin, wykupuje się tylko miejsce dla uczestników zabawy lub ewentualnie animatora. Rodzice odstawiają dzieci, a po kilku godzinach wracają po nie. Prawda jest taka, że im starsze dziecko, tym więcej swobody ma zarówno ono, jak i rodzic. Dlatego cieszmy się chwilą, gdy nasze pociechy są małe. To czas, kiedy możemy być z nimi najbliżej.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.